Sports Achievements in 2015-16

Sports Achievements in 2015-16

Vennam Jyothi Surekha, III B.Tech CSE student and International Archery Player interview in vasundhara.net

Vennam Jyothi Surekha, III B.Tech CSE student and International Archery Player interview in Prajasakti Newspaper

INTERNATIONAL LEVEL
S.NO NAME OF THE STUDENT ID NO Branch Year EVENT PLACE DATE & VENUE
1 V. Jyothi Surekha 13007288 CSE III Archery Silver Medal 28th Summer Universiade 2015 held at Gwangju, South Korea, from 3th to 14th July 2015.
2 P. Surya Nikhil 14006042 EEE II Karate Gold Medal All Styles Invitational Asia Karate – Do Championship 2015 held at Rajiv Gandhi A.C. Indoor Stadium, Visakhapatnam from 30-10-15 to 01-11-15
3 P. Satya Nikhit 14007269 ME II Karate Silver Medal All Styles Invitational Asia Karate – Do Championship 2015 held at Rajiv Gandhi A.C. Indoor Stadium, Vijaz from 30-10-15 to 01-11-15
4 V. Jyothi Surekha 13007288 CSE III Archery Gold Medal 19th Asian Archery Championship 2015 held at Bangkok from 1th to 8th November 2015.
5 Silver Medal
6 V. Jyothi Surekha 13007288 CSE III Archery Gold Medal 12th South Asian Asian Games 2016 held at Gawahati, Shillong from 5th to 16th February 2016.
7 V. Jyothi Surekha 13007288 CSE III Archery Silver Medal
8 V. Jyothi Surekha 13007288 CSE III Archery Gold Medal World University Archery Championship 2016 held at Ulaanbaatar, Mongolia from 1st june to 5th june 2016 women compound event
NATIONAL LEVEL
S.NO NAME OF THE STUDENT ID NO Branch Year EVENT PLACE DATE & VENUE
1 V. Jyothi Surekha 13007288 CSE III Archery Gold Medals – 2 No’s 36th Senior National Archery Championship held at Meerut, Uttar Pradesh On 14th & 15th October 2015.
2 V. Jyothi Surekha 13007288 CSE III Archery Gold Medal All India Inter University Championship 2015-16 held at Punjabi University, Patiala from 22th to 26th January 2016
Gold Medal
3 D. Sai 14002104 CE II Karate 1st Place Black belt, Sparring National all Styles Karate & Kung-Fu Championship held on 31-01-2016 at Urdughar, Shadikhana, Khammam
4 M. Sai Ram 14053003 BHMCT II Karate 1st Place Orange belt, Sparring National all Styles Karate & Kung-Fu Championship held on 31-01-2016 at Urdughar, Shadikhana, Khammam
5 J. Sai Babu 14004142 ECE II Karate 1st Place Brown belt, Sparring National all Styles Karate & Kung-Fu Championship held on 31-01-2016 at Urdughar, Shadikhana, Khammam
6 P. Sudheer Kumar 13007528 ME III Karate 2nd Place Brown belt, Sparring National all Styles Karate & Kung-Fu Championship held on 31-01-2016 at Urdughar, Shadikhana, Khammam
7 S.Manoj Kumar Reddy 13003396 CSE III Karate 2nd Place Purple belt, Sparring National all Styles Karate & Kung-Fu Championship held on 31-01-2016 at Urdughar, Shadikhana, Khammam
8 B. Sri Harsha 14001011 BT II Karate 2nd Place Blue belt, Sparring National all Styles Karate & Kung-Fu Championship held on 31-01-2016 at Urdughar, Shadikhana, Khammam
9 D N V S Nishnath Discuss Throw 1st Place WISHV 2k15 at N R I Institute of Technology held at Visadala from 29th to 30th Dec 2015
10 K.S.S. Mallik 12003198 CSE IV Volley Ball 1st Place GEC FEST 2K16 held at Gudlavalleru Engg. College, Gudlavalleru Krishna District from 11-02-16 to 13-02-16.
B.Akhil 12004085 ECE IV
B. Anudeep 12004289 ECE IV
Y.Tarun Chaithanya Chowdary 13004268 ECE III
K.Chaitresh 13006125 ECE III
E. Vidya Sagar 14006088 EEE II
A. Siva Shankar 14007455 ME II
N. Krishna 150030550 CSE I
D. Venkatesh 150040188 ECE I
K. Uday Kumar 15004036 ECE I
P. Trinath Reddy 150020111 CE I
T. Sai Kiran Reddy 150070390 ME I
11 V. V.Krishna Sankeerth 150020145 CE I Badminton 1st Place VAGANZA 2K16 Sports Fest held at Nalanda Group of Institutions,Sattenapalli Guntur Dist. from 15-2-16 to 17-2-16.
12 M. Sai Charan Reddy 12007401 ME IV Badminton 2nd Place VAGANZA 2K16 Sports Fest held at Nalanda Group of Institutions,Sattenapalli Guntur Dist. from 15-2-16 to 17-2-16.
13 V. V.Krishna Sankeerth 150020145 CE I Badminton 1st Place VAGANZA 2K16 Sports Fest held at Nalanda Group of Institutions,Sattenapalli Guntur Dist. from 15-2-16 to 17-2-16.
14 M. Sai Charan Reddy 12007401 ME IV VAGANZA 2K16 Sports Fest held at Nalanda Group of Institutions,Sattenapalli Guntur Dist. from 15-2-16 to 17-2-16.
15 K. Sai Sandeep 12006217 EEE IV Badminton 2nd Place VAGANZA 2K16 Sports Fest held at Nalanda Group of Institutions,Sattenapalli Guntur Dist. from 15-2-16 to 17-2-16.
16 Y. Sai Girish 12006088 EEE IV VAGANZA 2K16 Sports Fest held at Nalanda Group of Institutions,Sattenapalli Guntur Dist. from 15-2-16 to 17-2-16.
17 Ch. Deepika 14003515 CSE II Badminton 1st Place VAGANZA 2K16 Sports Fest held at Nalanda Group of Institutions,Sattenapalli Guntur Dist. from 15-2-16 to 17-2-16.
18 M. Niveditha 14003272 CSE II 2nd Place VAGANZA 2K16 Sports Fest held at Nalanda Group of Institutions,Sattenapalli Guntur Dist. from 15-2-16 to 17-2-16.
19 K.S.S. Mallik 12003198 CSE IV Volley Ball 1st Place KITS YUVA 2016 held at KKR & KSR Institute of Technology and Sciences, Vinjanampadu (V) Guntur from 19-2-16 to 20-2-16
B.Akhil 12004085 ECE IV
P.Ramanjaneyulu 12004509 ECE IV
Y.Tarun Chaithanya Chowdary 13004268 ECE III
K. Chaitresh 13006125 EEE III
E. Vidya Sagar 14006088 EEE II
A. Siva Shankar 14007455 ME II
D. Venkatesh 150040188 ECE I
K. Uday Kumar 150040362 ECE I
N. Krishna 150030550 CSE I
P. Trinath Reddy 150020111 CE I
T. Sai Kiran Reddy 150070390 ME I
20 V. Reshma 13002061 CE III Volley Ball 2nd Place KITS YUVA 2016 held at KKR & KSR Institute of Technology and Sciences, Vinjanampadu (V) Guntur from 19-2-16 to 20-2-16
K. Sri Sravya 14003731 CSE II
M. Mounika 13002135 CE III
V. Charishma 150030985 CSE I
G. Sai Triveni 14003546 CSE II
G.S.L. Prasanna 13006075 EEE III
A.Sai Prathyusha 14004058 ECE II
B. Prathyusha 14004449 ECE II
Y. Krishna Veni 14001031 BT II
K. Pravallika 13006162 CSE III
N. Phani Durga 14001021 BT II
T. Thanuja Alekhya 14007151 ME II
21 D.Ravi Kiran 11007230 ME IV Shot put 2nd Place KITS YUVA 2016 held at KKR & KSR Institute of Technology and Sciences, Vinjanampadu (V) Guntur from 19-2-16 to 20-2-16
22 M. Sai Charan Reddy 12007401 ME IV 100 Mts 3rd Place KITS YUVA 2016 held at KKR & KSR Institute of Technology and Sciences, Vinjanampadu(V) Guntur from 19-2-16 to 20-2-16
23 M. Sai Charan Reddy 12007401 ME IV 400 MtsAthletics 3rd Place KITS YUVA 2016 held at KKR & KSR Institute of Technology and Sciences, Vinjanampadu(V) Guntur from 19-2-16 to 20-2-16
24 M.Bhargavaram 12007426 ME IV Kabaddi 2nd Place K L U Trophy 2K16 held at K L University, Vaddeswaram, Guntur from 10-3-16 to 11-3-16
D. Ravi Kiran 11007230 ME IV
N. Venkateswarlu 12007197 ME IV
Shaik Saidaji 12007293 ME IV
K.Srikanth 12004090 ECE IV
A.Hariharanath Reddy 12006151 EEE IV
Ch. Durga Manohar Reddy 12003036 CSE IV
K. Rajeswar Reddy 11004054 CE IV
B. Sai Ram Reddy 13002053 CE III
T. Sai Harish Reddy 14005152 ECM II
K. Uday Kumar Reddy 14005069 ECM II
Nuru Mastan Vali 14202028 M.Tech II
25 K.S.S. Mallik 12003198 CSE IV Volley Ball 2nd Place K L U Trophy 2K16 held at K L University, Vaddeswaram, Guntur from 10-3-16 to 11-3-16
B.Akhil 12004085 ECE IV
M.Koteswara Rao 14004091 ECE II
T.Tarun Chaithanya Chowdary 13004268 ECE III
K. Chaitresh 13006125 EEE III
E. Vidya Sagar 14006088 EEE II
A. Siva Shankar 14007455 ME II
D. Venkatesh 150040188 ECE I
K. Uday Kumar 150040362 ECE I
N. Krishna 150030550 CSE I
P. Trinath Reddy 150020111 CE I
T. Sai Kiran Reddy 150070390 ME I
26 P. Sonika Sai 160040842 ECE I Badminton Silver Medal Junior National Badminton Ranking Tournament held at Bangalore from 14th to 19th June 2016.
STATE LEVEL
S.NO NAME OF THE STUDENT ID NO Branch Year EVENT PLACE DATE & VENUE
1 Y.V. Charan Kumar Reddy 12007525 ME IV Power Lifting Silver Medal Andhra Pradesh State Inter District Power Lifting Championship held at Anakapalli , Vizag From 11th & 12th July 2015, .
2 G.Vivek Teja 14002024 CE II Power Lifting Silver Medal
3 V.V.K. Sankeerth 150020145 CE I Badminton (U-19) 3rd Place AP State Junior Badminton Championship 2015 at West Godavari from 18th to 21st August 2015.
4 V. Gayathri 150020148 CE I Athletics (U-18) 1st Place AP Inter District Athletics Championship 2015 at Brahmananda Reddy Stadium, Guntur from 22nd & 23rd August 2015.
5 Hemanth Kumar.A 150030031 CSE I Aquatic (Swimming) 1st place AP State Sub Juniors & Junior Winter Aquatic Championship 2015 at Edify School, Tirupathi from 19th & 20th Dec 2015.
6 Hemanth Kumar.A 150030031 CSE I Aquatic (Swimming) 2nd place
7 P. Surya Nikhil 14006042 EEE II Karate-Kumite Bronze Medal Andhra Pradesh State Karate Championship on 20th Dec 2015 held at D.R.R. Indoor Stadium, Vijayawada
8 P. Satya Nikhit 14007269 ME II Karate-Kumite Bronze Medal
9 P. Surya Nikhil 14006042 EEE II Karate-Kumite Gold Medal Andhra Pradesh State Karate Championship on 27th Dec 2015 held at ZPH High School, Girls campus, Vizag.
10 P. Satya Nikhit 14007269 ME II Karate-Kumite Gold Medal
11 D. N. V. S. Nishnath 14002008 CE II Athletics Discuss Throw 1st Place Open Inter Engg. Collegiate NEC SPORTS FEST 2K 16 held at Narasaraopet, Guntur Dist. from 07-01-16 to 09-01-16
12 D. N. V. S. Nishnath 14002008 CE II Athletics Javalin Throw 2nd Place
13 D. N. V. S. Nishnath 14002008 CE II Shot put Discuss Throw 3rd Place
14 V. Gayathri 150020148 CE II Athletics 200 Mtr 1st Place Open Inter Engg. Collegiate NEC SPORTS FEST 2K 16 held at Narasaraopet, Guntur Dist. from 07-01-16 to 09-01-16
15 D. Ravi Kiran 11007230 CE IV Shot put Discuss Throw 2nd Place
16 V. Gayathri 150020148 CE II Athletics 100 Mtr 2nd Place
17 K.S.S. Mallik 12003198 CSE IV Volley Ball 1st place Open Inter Engg. Collegiate NEC SPORTS FEST 2K 16 held at Narasaraopet, Guntur Dist. from 07-01-16 to 09-01-16
B.Akhil 12004085 ECE IV
B. Anudeep 12004289 ECE IV
T. Tarun Chaitanya Chowdary 13004268 ECE III
K. Chaitresh 13006125 ECE III
E. Vidya Sagar 14006088 EEE II
A. Siva Shankar 14007455 ME II
S. Eswar 14002084 CE II
D. Venkatesh 150040188 ECE I
K. Uday Kumar 150040362 ECE I
N. Krishna 150030550 CSE I
K.Bharadwaj 14051033 BBA II
18 V.V.K. Sankeerth 150020145 CE I Badminton 1st Place AP State Inter Tournament 2K16 held at K L University, from 11-01-16 &12-01-16
19 V.V.K. Sankeerth 150020145 CE I Badminton 1st Place
M. Sai Charan Reddy 12007401 ME IV
20 N.P. Sandeep 12003172 CSE IV Badminton 2nd place
21 D. Ravi Kiran 11007230 ME IV Shotput 2nd Place AP State Inter Tournament 2K16 held at K L University, from 11-01-16 &12-01-16
22 V. Gayathri 150020148 CE I 200 Mts 1st Place
23 M. Sai Charan Reddy 12007401 ME IV 100 Mtr 2nd Place
24 K.S.S. Mallik 12003198 CSE IV 200 Mtr 2nd Place
25 A. Siva Shankar 14007455 ME II 200 Mtr 3rd Place
26 V. Gayathri 150020148 CE I Athletics Long Jump 1stPlace
27 V. Gayathri 150020148 CE I 100 Mts 1stPlace State Level Chalapathi Sports Carnival 2016 held at Chalapathi Institute of Engineering & Technology, Lam Guntur District from 20-1-16 to 22-1-16.
28 D. Ravi Kiran 11007230 ME IV Shotput 2ndPlace
29 D. N. V. S. Nishnath 14002008 CE II Discuss Throw 1st Place
30 D. N. V. S. Nishnath 14002008 CE II Shot put 2nd Place
31 D. N. V. S. Nishnath 14002008 CE II Javalin 2nd Place
32 V. Gayathri 150020148 CE I 200 Mts 1st Place
33 D. Ravi Kiran 11007230 ME IV Discuss Throw 2ndPlace
34 K.S.S. Mallik 12003198 CSE IV Volley Ball 1st place State Level Chalapathi Sports Carnival 2016 held at Chalapathi Institute of Engineering & Technology, Lam Guntur District from 20-1-16 to 22-1-16.
B.Akhil 12004085 ECE IV
Y.Tarun Chaitanya Chowdary 13004268 ECE III
K. Chaitresh 13006125 ECE III
E. Vidya Sagar 14006088 EEE II
M. Koteswara Rao 14004091 ECE II
A. Siva Shankar 14007455 ME II
S. Eswar 14002084 CE II
N. Krishna 150030550 CSE I
D. Venkatesh 150040188 ECE I
K. Uday Kumar 150040362 ECE I
K.Bharadwaj 14051033 BBA II
35 P. Satya Nikhit 14007269 ME II Karate- Kumite 1st Place Blue belt, Sparring Sport Karate Championship on 20th Dec 2015 held at D.R.R. Indoor Stadium, Vijayawada.