Logo KLU

Department of
MECHANICAL Engineering

DST-FIST Sponsered



Course Cordinators

II/IV B.Tech Year Coordinator-G.L.Narayana
C.Code Course Name Course Coordinator
11-BS201 Probability & Statistics Ch.Srinivasa Kumar
11-ES202 Fluid Mechanics K.Srinivasa Rao (Old)
11-ES201 Engineering Mechanics K.Ravi Prakash Babu
11-ME201 Thermodynamics Dr. K.Rama Krishna
11-ME202 Manufacturing Processes-I Dr. K.Rama Kotaiah
11-ME203 Kinematics of Machinery D.V.A.Rama Sastry
  Quantitative aptitude Resoning-1 Ch.Vasavi
III/IV B.Tech Year Coordinator-D.V.A.Rama Sastry
C.Code Course Name Course Coordinator
11-ME301 Dynamics of Machines Dr.B.Raghu Kumar
11-ME302 Hydraulic Machines & Systems Dr.Y.V.Hanumantha Rao
11-ME303 IC Engines & Gas Turbines V.Ranjith Kumar
11-ME304 Operations Research T.V.S.Raghavendra
Professional Elective-I
11-ME330 Finite Element Methods Dr. K.V.Ramana
11-ME331 Refrigeration & Air Conditioning L.Kiran Kumar
11-ME332 Reverse Engineering & Rapid Prototyping Sk.Kadar Basha
11-ME334 Operations Management P.Ratna Prasad
11-HS301 Employability Skills M.Madhusudhana Rao
IV/IV B.Tech Year Coordinator - B.Kishore Kumar
C.Code Course Name Course Coordinator
09ME401 Heat Transfer G.Satyanarayana
09ME402 Design of Transmission Elements Dr. K.V.Ramana
Core Elective
09ME430 Computer Graphics S. Ramesh Kumar
09ME431 Non Conventional Energy Sources K. Jagadeshwar
09ME432 Machine Tool Engineering Dr. M.Lakshmana Rao
09ME433 Engineering Management M.Nageswara Rao
Open Elective-2
12OE443 Robotics (ME) Dr. A.Srinath
09-OE402 Disaster Management  (CE) N.Jitendra Babu / A.Lakshmi Deepak / K.Prasanthi
11-OE413 Spatial Data Analysis and Modeling (CE) Dr. A Siva Sankar
Open Elective-3
12OE442 Mechatronics Dr. A.Srinath
11OE432 Dataware Housing and Minning (ECM) G.Rajesh Chandra
11-OE415 Image Interpretation using remote sensing (CE) K.Sagar Surya Kanth / Anitha Nag
12OE444 Object Oriented Programme with C++ (CSE) Y.Prasanth (9849956996)
11OE415 Electronic Instrumentation and Measurements (ECE) M.Preethi
09-OE404 Solid and Hazardous Waste Management (CE) P.Pramod /  D.Satish Chandra
Management Elective (MBA)
12KL41G7 Innovation and Entrepreneurship A.Uday Shankar
12KL41G8 Accounting & Finance S.V.N.M.Sastry
12KL41G6 Human Resources & Management V.Srinivas / Dr. Venu Madhav
12KL41G5 Marketing & Management S.Ramesh Babu
12KL41G2 Project Management K.S.Venkateswara Kumar
12KL41G1 Supply Chain Management Dr. K.Niranjan
III Semester
S No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13-ME 201 Fluid Mechanics & Hydraulic Machines Dr S..S.Rao
2 13-ME 204 Manufacturing Processes Dr.K.Ramakotaiah
3 13-ME 205 Strength of Materials Sri D.V.A.Rama Sastry
4 13-ES 201 Thermodynamics Dr.K.Rama Krishna
5 13-ES 203 Network Theory Prof. K.Subba Rao
6 13-BS-201 Mathematical Models Prof. B.S. Bhaghavan
V Semester
S No Course Code Course Title Course Coordinators
1 11-ME301 Dynamics of Machines Dr. B.Raghu Kumar
2 11-ME302 Hydraulic Machines & Systems Dr. Y.V.Hanumantha Rao
3 11-ME303 IC Engines & Gas Turbines Dr.TV Rao
4 11-ME304 Operations Research Dr. T.V.S.Raghavendra
5 11-ME330 Finite Element Methods Sri Kasi Visweswara Rao
6 11-ME331 Refrigeration & Air Conditioning Ch SivaKrishna
7 11-ME332 Reverse Engineering & Rapid Prototyping Dr Abid Ali
8 11-ME334 Operations Management Dr. V.L.Krishnan
VII Semester
S No Course Code Course Name Course Coordinators
1 11-ME401 Design of Transmission Elements Sri T.Poliraju
2 11-ME402 Engineering Management Sri G.R.Sanjay Krishna
3 11-ME430 Condition Monitoring & Fault Diagnosis Dr K V Ramana
4 11-ME431 Supply chain management Sri P.Ratna Prasad
5 11-ME432 Modern Manufacturing Processes Sri Phani Krishna Mitra
6 11-ME433 Turbo machines Sri Abdul Nawab
7 11-ME435 Power Plant Engineering Prof.  G.Satyanarayana
8 11-ME436 Work Study & Ergonomics Sri M.Nageswara Rao
9 11-ME437 Concurrent Engineering Sri K Sai Prasad
10 11-ME438 Advanced Strength of Materials Sri Kasi Visweswara Rao
11 12-OE 443 Robotics Sri Y.Kalyana Chakravarthy
12 12-OE 442 Mechatronics Dr. V L Krishnan
III Semester
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13-ME 201 Fluid Mechanics & Hydraulic Machines Dr. J. Ravindra
2 13-ME 204 Manufacturing Processes A.V.S Ram Prasad
3 13-ME 205 Strength of Materials P.N.V Bala Subrahmanyam
4 13-ES 201 Thermodynamics Ch. Siva Krishna
5 13-ES 203  Network Theory EEE Faculty
6 13-BS 201  Mathematical Methods Maths Faculty
V Semester
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13-ME 301 I C Engines & Gas Turbines Dr. T.V. Rao
2 13-ME 302 Machine Tool Engineering Dr. S.S Rao
3 13-ME 305 Finite Element Methods P.Kasi Visweswara Rao
4 13-ME 203 Metallurgy Dr. S. Madhusudhan
5 13-ME 303 Operations Research Dr. Abid Ali
Y. Kalyan
Dr. V.L. Krishnan
6 Open
Elective-1
Operations Research
Robotics
Mechatronics
Dr. Abid Ali
Y. Kalyan
Dr. V.L. Krishnan
VII Semester
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 11-ME401 Design of Transmission Elements K. Ravi Prakash Babu
2 11-ME402 Engineering Management M. Nageswara Rao
  Professional Elective-4  
3 11-ME430 Condition Monitoring & Fault Diagnosis Dr. K.V. Ramana
4 11-ME431 Supply chain management P.Ratna Prasad
5 11-ME432 Modern Manufacturing Processes K. Murahari
6 11-ME433 Turbo machines K.Srinivas Reddy
  Professional Elective-5  
7 11-ME435 Power Plant Engineering Prof.  G.Satyanarayana
8 11-ME436 Work Study & Ergonomics K.Babu Raja
9 11-ME437 Concurrent Engineering K. Someswara Rao
10 11-ME438 Advanced Strength of Materials D. Mojeswara Rao
B.Tech IV SEMESTER (II YEAR II SEM)
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 15 ME 2105 Materail Science and Metallurgy(MSM) Mr.K.Babu Raja
2 15 ME 2208 Manufacturing Science and Technology(MST) Dr.P.Jamaleswara Kumar
3 15 ME 2209 Kinematics and Dynamics of Machinery (KOM&DOM) Mr.D.V.A Rama Sastry
4 15 ME 2210 Applied Thermodynamics(ATD) Mr.Ch.Siva Krishna
5 15 EN 2204 Employability Skills
6 15 ME 1002 Engineering Graphics(ECE&ECM) Mr.Y.N.V.M Sandeep Kumar
VI SEMESTER (III YEAR II SEM)
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13 ME 306 Mechanical Engineerign Design(MED) Dr.G.Diwakar
2 13 ME 304 Metrology & Instrumentation (M&I) Dr.K.Murahari
3 13 TP 401 Heat Transfer (HT) Smt.T.Kanthimathi
4 13 TP 401 Term Paper
5 13 AC 301 Advanced Employabilty Skills
6 Professional Elective-1
7 Professional Elective-2
VIII SEMESTER (IV YEAR II SEM)
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13 ME 402 Machine Design (MD) Mr.K.Ravi Prakash Babu
2 13 ME 403 Industrial Engineering Techniques (IET) Mr.G.R.Sanjay Krishna
3 13 TP 401 Minor Project
4 Professional Elective-3
5 Professional Elective-4
6 Professional Elective-5
  Professional Electives(Automobile Specilization)Professional Electives -1 & 2 for VI SEM(III Year II SEM)  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13 ME 335 Automobile Engineering Mr.K.M.V Ravi Teja
2 13 ME 345 Computer Aided Design Mr.Ch.Sridhar Yesaswi
  Professional Electives -3,4&5 for VIII SEM(IV Year II SEM)  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
3 13 ME 346 Vehicle Dynamics Mr.N.Siva Teja
4 13 ME 364 Automobile Chassis and Body Engineering Mr.A.S Sarath
5 13 ME 336 Engine Systems and Performance Mr.Nitin Ralph Pochont
  Professional Electives(Flexible Manufacturing Speciliazation)Professional Electives 1 & 2 for VI SEM(III Year II SEM)  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13 ME 365 Flexible Manufacturing Systems Mr.K.V.Durga Rajesh
2 13 ME 366 Modern Manufacturing Processes Dr.K.Babu Rao
  Professional Electives 3,4 & 5 for VIII SEM(IV Year II SEM)  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
3 13 ME 349 Fatigue, Creep and Fracture Dr.B.Nageswara Rao
4 13 ME 367 Cellular Manufacturing Mr.A.V.S Ram Prasad
5 13 ME 368 Computer Integrated Manufacturing Mr.A.V.S Ram Prasad
  Professional Electives 1 & 2 for VI SEM(III Year II SEM) Aerospace Specilization  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13-ME356 Mechatronic Systems and Control Dr. Y Vidya Sagar(EEE)
2 13-ME337 Computational Fluid Dynamics Mr. K Lokesh
  Professional Electives( Mechatronics Specilization)Professional Electives 1 & 2 for VI SEM(III Year II SEM)  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13 ME 356 Mechatronic Systems and Control Mr.G.R.S Naga Kumar(EEE)
2 13 ME 357 Modeling and Simulation of Mechatronic Systems Dr.V.L.Krishnan
  General Electives for VI SEM(IV Year II SEM)  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 13 ME 331 Refrigeration and Air Conditioning Mr.R.B.V Murali
2 13 ME 341 Advanced Strength of Materials Mr.P.Kasi V.Rao
  General Electives for VI SEM(III Year II SEM)  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
3 13 ME 334 Power Plant Engineering Mr.J.Naveen
4 13 ME 374 Operations Management-1 Mr.P.Ratna Prasad
  Crash Course for CRT & Practice School Students  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 12 OE 443 Robotics Mr.Y.Kalyana Chakravarthy
2 12 OE 442 Mechatronics Mr.T.Eswara Rao
  Management Electives  
S.No Course Code Course Title Course Coordinators
1 11-HS202 Paradigms in Management Thought Dr. D. Sundari
2 11-HS203 Indian Economy Mr. S. V. N. M. Sastry
3 11-HS208 Managing Personal Finance Dr. V. N. Sailaja
4 11-HS209 Basics of Marketing for Engineers Mrs. Jikku Kurian
5 13-HS214 Event Management Mr. Sk. Kalisha Vali
6 13-HS215 Public Administration Mr. V. V. M. Sateesh
  DEPARTMENT OF MECHANICAL ENGINEERING  
  (Mechatronics) M.Tech I Year II Sem CC List A.Y:2016-17  
S.No Course Code Course Title L T P Course Coordinators
1 15 EM 5205 Robotics: Advanced Concepts and Analysis(RAC&A) 3 2 0 Dr.V.L.Krishnan
2 15 EM 5206 Control of Mechatronic Systems(CMS) 3 2 0 Mr.B.Raja Sekhar Reddy
3 15 EM 5207 Mechatronics Product Design(MPD) 3 2 0 Mr.Y.Kalyana Chakravarthy
4 15 EM 5208 Precision Engineering(PE) 3 2 0 Mr.T.Eswara Rao
5 15 ME 52C1 Computational Fluid Dynamics(ELECTIVE-3)(CFD) 3 0 0 Mr.K.Lokesh
6 15 ME 52C2 Industrial Automation(ELECTIVE-4)(IA) 3 0 0 Dr.S.S Rao
7 15 IE 5250 Term Paper(TP) 0 0 4 Dr.S.S Rao
  (Thermal) M.Tech I Year II Sem BOX TIME TABLE A.Y:2016-17  
S.No Course Code Course Title L T P Course Coordinators
1 15 ME 5213 Incompressible and Compressible Flows(I&CF) 3 2 0 Dr.B.Nageswara Rao
2 15 ME 5214 Computational Fluid Dynamics(CFD)(Both Theory & lab) 3 0 2 Mr.S.Sudhakar Babu
3 15 ME 5215 Refrigeration and Cryogenics(R&C) 3 2 0 Dr.K.Rama Krishna
4 15 ME 5216 Measurements in Thermal Engineering(MTE) 3 2 0 Mr.Dollu Bhaskar
5 15 ME 52G2 Gas Turbine Engineering (ELECTIVE-3)(GTE) 3 0 0 Smt.S.Rohini Sri Lakshmi
6 15 ME 52H2 Renewable Energy Technology (ELECTIVE-4)(RET) 3 0 0 Mr.K.Srinivas Reddy
7 15 IE 5250 Term Paper(TP) 0 0 4 Dr.Mithilesh Kumar Deekshit


NSS ACTIVITIES

ACTIVITIES CONDUCTED BY KLU CSE NSS UNIT IN 2015-2016 A.Y

Sno Activity Name Date Target Beneficiary
1 Inauguration &International Youth Day Youth day celebrations(Awareness about HIV/AIDS) 12-08-2015 All the Students of KLU
2 Self-defense training to Girl Volunteers 15-08-2015 Girl student volunteers of KLU
3 Swacha Bharat and Plantation programs at Vaddeswaram Village 30-8-2015 Vaddeswaram Village People

©Copyright Reserved by K L University