Logo
Committees

Department Level Committees for the A.Y.: 2017-18:

S. No Name of the Committee Coordinator
1 Department Curriculum Development Committee Dr. O Chandra sekhar
2 Laboratory Development Committee Mr. D. Seshi Reddy
3 Industry Related Activities and Placements Committee Mr. RBR Prakash
4 Library Committee Mr S Ravi Teja
5 Time-Table Committee Mr. S Ramasubbanna
6  Automation Website updation Committee Mr. K P Prasad Rao
7 Alumni Cell Coordination Committee Mr. M Srikanth
8 Department Newsletter committee Mr T Vijaya Muni
9 Hostel Committee (Boys) Mr. S K Moulali
10 Hostel Committee (Girls) Ms. G Mamatha
11 Transport Committee Mr. Naga Chaitanya
12 Canteen Committee Mr. T Santosh Tej
13 Sports Committee Mr. G Srinivasa Rao
14 Certificate Courses Committee Mr. D N Rao
15 Student Grievance Redressal Committee Mr. M Sai Krishna Reddy
16 Maintenance Aspects committee Mr. Y. Srinivas Rao
17 Department Level KLEF Globe committee   Dr. S V N L Lalitha
18 Girl student Grievance committee Mrs. P Tripura
19 Professional Society Activity Committee Mrs. B Jyothi
20 Physical Facilities Furniture Committee Mr.G G Raja Shekar
21 Student Discipline Committee Dr M Kiran Kumar
22 Webinar committee Mr. J Somlal
23 KLEFSO committee Mr P Siva Sankar
24 Student Association Activities committee Dr. T. Bharth Kumar
25 Centre for Extension Activities Mr. K V Siva Reddy
26 NAAC Committee Dr. M Kiran Kumar
27 OBE Implementation committee Mr K Narsimha Raju
28 Student Support Services Committee Mr S Raja Shekar
29 Student Academic Committee Dr. A. Pandian
30 Extra Co-Curricular Activities Committee Mr B Pakkiraiah

In addition to the above list, additional commitees are formed which are as under :

S.No Name of the Committee Coordinator Faculty Members
31 Examination Committee Mr.D. Narasimha Rao Mr. T Santosh TejMr. G R S Naga Kumar
32 Faculty Grievance Dr. O Chandra Sekhar Dr. K S SrikanthDr. P. Linga ReddyDr. G. K.Rao, Ms. G. Swapna
33 Women FacultyGrievance Redressal Mrs. K.Saradha Dr. SVNL LalithaMrs.G SwapnaMrs. D Sudha

Co-Ordinators and Members in Various Committees

S.No Name of the Committee Co-ordinator Faculty Members Student Members
1 Department CurriculumDevelopment Committee Dr. O.Chandra Sekhar Dr. G.K RaoDr. P.Linga ReddyDr A. Pandian ANAM AKHILA (160060006)AKURATHI VELANGINI RAJU (160060002)MANUKONDA REDDY(14006025) BHUVANA GUDIPUDI (14006068)AKULA ANUDEEP(150060003)KANKANALA HARITHA(150060039)
2 Laboratory DevelopmentCommittee Mr. D. Seshi Reddy Mr. K Narsimha RajuMr. J.SomlalMr. Y Srinivasa Rao -------------------------------
3 Industry Related Activitiesand Placements Committee Mr. R B R Prakash(UG PG) Mr. Y. Srinivasa RaoMr. S RajashekarMr. K P Prasad Rao MANIPATRUNI JASVANTH (160060071)AJAY KUMAR MEDURI (14006069)DASIREDDY MADHU(150060025)
4 Library Committee Mr. S Ravi Teja Dr P S VarmaDr A PandianMr. M Naga Chaitanya SYED ARIEF (160060121)ENAMULLAH MOHAMMAD (14006043)JAMPANI TEJA (150060033)
5 Time-Table Committee Mr. S Rama subbanna Mr. G G Raja SekharMr. G.R.S Naga KumarMr K V Siva Reddy --------------------------------
6 Automation Website updation Committee Mr. K P Prasad Rao Mr. T Vijay MuniMr. G.Srinivasa RaoMr. M Naga Chaitanya T. MANOJ REDDY (160060125)SURYA DRONAMRAJU (14006050)BACCHU VENKATA RAMANA(150060012)
7 Alumni Cell CoordinationCommittee Mr. M Srikanth Dr. T. Bharat KumarMr M. Sai Krishna ReddyMr .S Ravi Teja PEDDISETTY SARATH NAGA SAI RAM (160060096)KESAVA RAMA SESHA TURLAPATI (14006065)BODALA RAKESH (150060020)
8 Department Newsletter committee Mr. T.Vijay Muni Mr. B Loveswara RaoDr. M. Kiran KumarMr. R B R Prakash TIRUVEEDULA VEERAVENKATA SUBHADRA GEETHA (160060127)SWAROOP MALAPOLU (14006004)JANGALA NAGENDRA KUMAR (150060034)
9 Hostel Committee (Boys) Mr. S. K. Moulali Mr. G G Raja shekarMr. B PakkiraiahMr. P. Siva Sankar BONAMSETTI MADHU (160060014)Coordinator may opt for Hostel Boy From III And II year
10 Hostel Committee (Girls) Ms. G. Mamatha Mrs.B.JyothiMrs.G SwapnaMs D Sudha ALAMURU KRISHNA PRIYANKA (160060003)Coordinator may opt for Hostel Girl Student From III and II year
11 Transport Committee Mr. Naga Chaitanya Mr. Sk. MoulaliMrs. G SwapnaMr. S Rajasekhar BOYINA KANAKA RAJA ASISH (160060015)C AKSHAY KUMAR (160060016)SAI SANDEEP BAPATLA (14006009)ALLA CHINMAI (14006038)D. ROSHINI (150060026)
12 Canteen Committee Mr. T. Santosh Teja Mr. D. Narasimha RaoMr Sk. MoulaliMr. B Pakkiraiah DUNGA CHETAN SRINIVAS RAO (160060028)SURYA NIKHIL PANDURI(14006042)KALISETTY MALLIKARJUNA (150060106)
13 Sports Committee Mr. G Srinivasa Rao Mr. D. Narasimha RaoMr. S RajasekharMr. T Santosh Tej GURIJALA CHAITANYA (160060042)CHUKKA CHANDU (14006129)YALAVARTHI LOHITH (150060103)
14 Certificate CoursesCommittee Mr. D. Narasimha Rao Mr. M. Sai Krishna Reddy,Mr. S. Ravi TejaMr. K P Prasad Rao KALLA SASI KUMAR REDDY (160060048)MANI SANKA (14006078) TALLA SRIKANTH (150060092)
15 Student Grievance RedressalCommittee Mr. M Sai Krishna Reddy Mr. M SrikanthMrs. P TripuraMr. K P Prasad Rao PAIDIPATI POORNA ANJANA KUMARI (160060089)SAI ALAPARTHI (14006098) SARIKI VENKATESH (150060087)
16 Maintenance Aspects committee Mr. Y. Srinivas Rao Mr. G.G RajasekharMr. K V Siva ReddyMr. T Vijay Muni PATAN NOORSHIBA (160060093)GOPI UPPALAPATI (14006074) SHAIK JOWHAR (150060085)
17 Department Level K L U Globe Committee Dr. S V N L Lalitha Ms. K SaradaMr. J. SomlalMr. P Prashanth Kumar SOBULA SOWMYA (150060088)JONNALA BHAVYA (160060047)YASWANTH NALLAMOTHU (14006099)
18 Girl Student GrievanceCommittee Mrs. P. Tripura Mrs. D. SudhaMrs. B.JyothiMrs. K Sarada ALAMURU KRISHNA PRIYANKA (160060003)LAKSHMI KUPPA (14006093)R. JHANSI SESHA SRIHITHA (150060077)
19 Professional Society ActivityCommittee Mrs. B. Jyothi Mr. G.Srinivasa RaoMr. B PakkiraiahMr. Ramasubbanna PENMATSA SWATHI (160060097)GANESH SAGAM (14006085) P. DHANA KRISHNA (150060068)
20 Physical Facilities Furniture Committee Mr.G G Raja Shekar Mr. Y. Srinivasa RaoMr. K.V.Siva ReddyMr. T Vijay Muni N. JAYANTH (150060063)SAKETI SHIVAKUMAR (160060114)PAVAN KUMAR REDDY YERUVA (14006075)
21 Student DisciplineCommittee Dr M Kiran Kumar Mrs. P TripuraMr. M.SrikanthMr. S Ramasubbanna N. SESHA KUMAR REDDY (150060062)ANNA AMARA SRINIVAS (160060007) VISHNUVARDHAN MADAMANCHI (14006035) (14006035)
22 Webinar Committee Mr. J Somlal Mr. K Narasimha RajuMs. G MamathaMr. M Naga Chaitanya P. GOPI CHAND (150060075)CHARAN TEJA KAMINENI (160060018)JAGU KUMAR (14006034)
23 KLEFSO Mr. P. Siva Sankar Mr. S RamasubbannaMr G R S Naga KumarMs. G Mamatha DASIREDDY NAGA ABHILASH REDDY (160060025)Venkat pasupuleti (14006022)KORABOYINA ANIL KUMAR (160060060)Jagu kumar (14006034)P. vikas (150060071)V. Himani (150060095)
24 Student Association Activities committee Dr T Bharat Kumar Mr G MamathaMr M Sai Krishna ReddyMr S. Ravi Teja KUPPALA MURALI KRISHNA (160060065)Mr P Harsha Adwaith(14006102)Sarakanam vinay sai (150060082)
25 Centre for Extension Activities Mr K V Siva Reddy Dr. T Bharath KumarMrs B JyothiMr P Siva Sankar MARAM BALA BHAGYA SREE (160060074)MATTE KAVYA SREE (160060076)B. Gurram (14006061)Shaik Abbas Ali (150060083)
26 NAAC Committee Dr M Kiran Kumar Mr. R B R PRAKASHMr B. LOVESWARA RAO Mr. J SOMLALMrs. P. TRIPURAMr. MOULALI --------------------------------
27 OBE Implementation committee Mr K Narsimha Raju Mrs K saradaMr D Seshi ReddyMr. P Prashanth Kumar --------------------------------
28 Student Support Services Committee Mr S Raja Shekar ----------------------------- SHAIK JANI BASHA (160060117)Mr Vishnu(14006048)Mr. Suncara Partha Saradhi (150060089)
29 Student Academic Committee Dr. A. Pandian Dr. P Srinivasa VarmaMr. D Narasimha RaoDr. K S Srikanth CHEEDIPUDI SAMYUKTHA REDDY (160060019)M.Akhila (14006115)G S K Sankhalp(15006030)
30 Extra Co-CurricularActivities Committee Mr. B Pakkiraiah Mr. P Prashanth KumarMr. G Srinivasa RaoMrs. B Jyothi GORANTLA KOTESWARA RAO (160060034)LANKE VARMA (14006109) VADUGU BHARATH (150060094)